sobota, 1 lipca 2017

Pudełko z Mandalą - DIY :)

Dziś chcę pokazać Wam jak możecie samodzielnie wykonać pudełko z mandalą :)


Potrzebne materiały i narzędzia :


- wydrukowana na drukarce laserowej mandala (zapisz wybraną mandalę na swoim komputerze i wydrukuj w takiej wielkości jakiej potrzebujesz do swojej ramki. Wydrukowana mandala musi być o ok. 5 mm większa od krążka na który będzie naklejana)


- pędzle (do pomalowania mandali będzie potrzebny pędzelek o bardzo wąskim włosiu)
- gąbka kuchenna
- papier ścierny (ja używałam papieru o granulacjach: 120, 150 i 180, oraz 600 do wykończenia)
- nożyczki
- kubek z wodą
- linijka
- ołówek
- waciki kosmetyczne

Sposób wykonania:1. Pudełko pomaluj farbami kredowymi (przeważnie potrzeba 2 warstw w jednym kolorze, żeby dobrze pokryć pudełko). Najlepiej użyć dwóch kontrastujących ze sobą kolorów. Ja użyłam farb w kolorach: sepia i kość słoniowa.


2. Gdy pudełko dobrze wyschnie możesz nałożyć kolejne warstwy farby (farbą, którą wcześniej pomalowałaś wieczko teraz pomalujesz dół pudełka, a tą której wcześniej używałaś na dole pudełka pomalujesz wieczko). I w tym przypadku jedna warstwa farby nie wystarczy. Pokryj pudełko tak, by spodnia warstwa farby nie była widoczna :)
Poczekaj, aż farba dobrze wyschnie.


3. Używając papieru ściernego zetrzyj wierzchnią warstwę farby.
WAŻNE!
Przesuwaj papier od lewego do prawego boku, tak by powstał efekt przecierki. Trzeba naprawdę włożyć trochę pracy i siły, żeby powstał fajny efekt :)
Jeżeli w jakimś miejscu zetrze się spodnia warstwa farby i widoczny będzie naturalny kolor drewna, użyj pędzelka i farby, by delikatnie podmalować to miejsce.

4. Wyszlifuj pudełko papierem o granulacji 600 lub więcej.
Gdy skończysz namocz wacik kosmetyczny wodą, dobrze go wyciśnij i przetrzyj pudełko, tak by pozbyć się wszystkich drobinek i pyłu po przecieraniu papierami ściernymi.5. To czy zostawisz wnętrze pudełka w stanie surowym czy pomalujesz farbą, zależy tylko od Ciebie. Jeżeli pudełko ma służyć do przechowywania herbaty lub żywności zostaw środek w stanie surowym, tak by farby i lakiery nie miały z nimi styczności.

6. Zabezpiecz pudełko lakierem matowym. Odstaw je na kilka godzin, żeby dobrze wyschło.


7. Wydrukowaną mandalę naklej na krążek z beermaty. Wydrukowana mandala musi mieć o ok. 5 mm większą średnicę niż krążek na który będzie naklejana. Mandali nie należy przycinać dokładnie z brzegiem krążka, tylko ok. 1-1,5 mm dalej, tak by nadmiar papieru nakleić na wąski brzeg tekturki.


8. Ramkę pomaluj farbą. Użyj do tego gąbki kuchennej lub specjalnego pędzla gąbkowego. Jeżeli chcesz możesz pędzelkiem zwykłym podmalować brzegi ramki.


9. Pomaluj mandalę farbami .

10. Polakieruj mandalę i ramkę. Poczekaj aż dobrze wyschną.


11. Używając kleju Magic przyklej krążek z mandalą na wierzch pudełka.
WAŻNE!
Żeby przykleić mandalę dokładnie na środku użyj linijki. Przyłóż krążek z mandalą (jeszcze bez kleju) na wieczko i odmierz dokładnie długości do brzegów pudełka z każdej strony i ołówkiem delikatnie zaznacz miejsce przyklejenia mandali.12. Doklej ramkę. Przez chwilę musisz mandalę i ramkę przytrzymać ręką, tak by całość dobrze przykleiła się do pudełka. Najlepiej odwróć pudełko do góry nogami i przyciśnij je mocno do blatu, tak by ramka dobrze się przykleiła. 

Gotowe pudełko wygląda tak:


A tu jeszcze kilka inspiracji :

Mam nadzieję, że mój tutorial zachęci Was do stworzenia własnych pudełek z mandalami.
Przyjemności z tworzenia Wam życzę :)
Pozdrawiam serdecznie
Iris Szarooka

4 komentarze:

 1. Pięknie wyglądają te mandalowe pudełka. :D Ja nie mam talentu do takich robót, więc sobie tylko popodziwiam twoje. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie tylko Ci się wydaje, że nie masz talentu :) też kiedyś sobie wmawiałam, że forma większa od kolczyków to nie dla mnie :) a teraz proszę bardzo lubię takie większe wyzwania :)

   Usuń
 2. A ja tam lubię większe przestrzenie, więc kto wie, może spróbuję, bo wytłumaczone jest świetnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jak już stworzysz swoje dzieło koniecznie się pochwal! :)

   Usuń